Ingyenes nyílt forráskódú szoftverek a köz- és felsőoktatás számára

Köz- és felsőoktatási célokra ajánlott fel térítésmentesen több informatikai cég nyílt forráskódú és szabadon felhasználható szoftvereket.

A felajánlást tevő cégek között szerepel az IBM, a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet és az ULX. Az informatikai vállalatok ingyenesen bocsátanak rendelkezésre a tanárokat és a diákokat egyaránt segítő, az oktatást megkönnyítő termékeket, a hozzájuk tartozó licencekkel és széleskörű terméktámogatással.

Vályi-Nagy Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára elmondta: a kormányzat a közigazgatásban már megtette azokat a lépéseket, amelyek a nyílt forráskódú termékek használatához, a versenysemlegesség megteremtéséhez szükségesek. A mostani felajánlást újabb mérföldkőnek értékelte abban a Kormány által korábban meghirdetett ingyenes szoftverbefogadási akcióban, amelynek révén az oktatási intézmények és tanulóik szabad felhasználású szoftverekhez, alkalmazásokhoz és segédanyagokhoz juthatnak.

Dr. Hoffmann Rózsa, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára hangsúlyozta: az oktatáspolitika egyik kiemelt területe, hogy mind a köznevelési rendszerben, mind pedig a felsőoktatásban minél nagyobb súllyal szerepeljen az informatika-oktatás. Jól példázza ezt az a tény, hogy az új kerettantervek alapján a 6-10. osztályos tanulók kötelező informatika-óraszáma 180 óra, amelyet a speciális tagozatokon, és a szabad órakeret terhére tovább is bővíthetnek az intézmények. Az államtitkár hozzátette: ezzel az európai országok rangsorában Magyarország az elsők között szerepel.

A most felajánlott ingyenes oktatási csomagok a cégek szoftver- és alkalmazás-portfólióinak több száz darabját tartalmazzák, amelyek használatához szakmai segítséget, tanácsadást is nyújtanak a vállalatok.

Forrás: Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály